AKTUALNOŚCI

Yarielys Residecnce - coraz bliżej zakończenia inwestycji 

Z przyjemnością informujemy, że prace przy projekcie Yarielys Residence, przy ul. Abrahama w Gdyni, szczęśliwie zmierzają ku końcowi. Pomimo utrudnień w okresie pandemii prace realizowane są z wyprzedzeniem harmonogramu.
Yarielys to wielorodzinny budynek mieszkalny w samym Centrum Gdyni, którego właścicielem jest firma Mostostal S.A.
Zakres usług świadczonych przez Costa Project to Zarządzanie Projektem, zarządzanie budową oraz Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.

Rozmowa z Ciekawym Człowiekiem: 
Maciej Gwóźdź, Costa Project

Wraz z nadejściem lata rozpoczynamy cykl wywiadów poświęconych ciekawym osobom, które można spotkać na naszych projektach. Jako pierwszy na gorącym krześle wylądował Maciej Gwóźdź, współwłaściciel i Członek Zarządu firmy Costa Project.

CP: Dzień dobry. Proszę się przedstawić i opowiedzieć kilka słów o sobie? 
MG: Nazywam się Maciej Gwóźdź - z zawodu jestem Architektem, a obecnie pełnię funkcję Członka Zarządu w Costa Project i zasadniczo odpowiadam w naszej firmie za szeroko pojęty Rozwój. Oprócz tego zarządzam kilkoma projektami jako Kierownik Projektu, a czasami nawet zdarza mi się występować w roli Architekta, ale to traktuję bardziej w kategoriach nostalgiczno-romantycznych. 

CP: Co jest dla Ciebie najważniejsze w rozwoju biznesu? 
MG: Uważam, że podstawą jest zaufanie, a także bycie szczerym i uczciwym w tym co się robi. Nie sposób odnosić sukcesy udając kogoś kimś się nie jest, opowiadając wyuczone na szkoleniach i przeczytane w folderach slogany, w które na dodatek się samemu nie wierzy. Każdy się prędzej czy później zorientuje, że coś jest „nie halo”. Poza tym, na dłuższą metę, to musi być zwyczajnie męczące. Żeby coś robić dobrze to musi być naturalne i sprawiać przyjemność – trzeba to po prostu lubić robić. Uważam też, że ważne jest budowanie trwałych i długofalowych relacji biznesowych. Oprócz zaufania potrzebna jest empatia, regularny kontakt i zainteresowanie się drugą osobą. Bo to ludzie są najważniejsi.  

CP: Jakimi projektami się aktualnie zajmujesz? Powiedz coś o nich. 
MG: Obecnie prowadzę 2 projekty. Fabrykę 2020 dla firmy Dellner Components w Miszewku koło Gdyni i budynek biurowy C300 w Gdańsku. Szczególnie w ten pierwszy projekt ostatnio się angażuję, ponieważ zbliża się koniec budowy. Poza tym jest on niezwykle ciekawy. Taki, bardzo skandynawski - pragmatyczny i skrojony na miarę, w którym funkcja oraz estetyka są pochodną technologii. Jego finalny kształt podporządkowany jest celowi, któremu ma służyć.  Dodatkowo w kierowaniu projektami interesujące jest to, że każdy projekt jest inny i zawsze można się czegoś nowego nauczyć. Przy okazji projektu Dellner dowiedziałem się, że istnieją i czym są sprzęgi do pociągów. Ponadto w tym projekcie korzystaliśmy z nowego dla nas narzędzia „Questions and Answers”, które pomogło dokładnie zdefiniować potrzeby Klienta. Jeśli chodzi o drugi projekt, C300, to jeszcze tylko dodam, że udało nam się uzyskać dla niego, pierwszy w Trójmieście, pre-certyfikat środowiskowy LEED w wersji v4 core&shell.

CP: Co ostatnio zrobiłeś dla środowiska? 
MG: Fajne pytanie. Od jakiegoś czasu troska o środowisko stanowi w moim życiu coś w rodzaju motywu przewodniego. Ten temat mocno mnie zajmuje i dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. To jest bardzo duża odpowiedzialność w stosunku do przyszłych pokoleń, a dla mnie osobiście w stosunku do moich dzieci. Costa Project opiera swój system wartości na promowaniu zrównoważonego budownictwa, a ja sam staram się robić coś dobrego dla środowiska zawsze i wszędzie, kiedy to tylko możliwe. Wczoraj kupiłem sobie buty do biegania, takie adidasy, które wybrałem m.in.: z powodu tego, że zostały częściowo wykonane ze śmieci wydobytych z oceanów. Materiał użyty do produkcji tych butów powstał w kooperacji Adidasa z organizacją Parley for the Oceans.  

CP: Jak spędzasz czas wolny? 
MG: Ostatnio dużo czasu poświęcam graniu i tworzeniu muzyki. Jestem całym sercem zaangażowany w projekt pod nazwą: Maximum Gulliver. Niedawno wydaliśmy debiutancki album pod tytułem ”Mental Karaoke”, który miał premierę 30 maja i przygotowujemy się do występów na żywo. Niestety COVID-19 trochę pokrzyżował nasze plany, więc występ premierowy prowadziliśmy w formule: videolivestream, ale liczymy, że (jak śpiewał Tomek Lipiński) jeszcze będzie normalnie.     

CP: Super, czy mógłbyś nam w takim razie polecić 5 piosenek, których słuchasz w drodze do pracy? 
MG: Jasne. Zasadniczo z rana potrzebuję dawki optymizmu i pozytywnej energii, dlatego polecam: 
  1.  The Beatles – Here Comes The Sun 
  2.  AC/DC – It’s a Long Way to the Top 
  3.  Justice - Fire 
  4.  Hot Chip – Over And Over 
  5.  The Strokes – Hard to Explain    

CP: Bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas. 
MG: Cała przyjemność po mojej stronie.

Rozstrzygnięcie konkursu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Z przyjemnością informujemy, że 20.06.2020r. rozstrzygnięty został Konkurs Architektoniczny na projekt Ośrodka szkoleniowo-naukowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. 

Ośrodek ma powstać przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku, z dostępem również od ul. Dębinki, i dzielić się na 4 części – szkoleniową, gastronomiczną, hotelową oraz fitness. Naszym zadaniem będzie pełnienie roli Inwestora Zastępczego, począwszy od konkursu architektonicznego, poprzez proces projektowy, realizację, aż do przekazania obiektu Inwestorowi. 

W Sądzie Konkursowym, z ramienia Costa Project, zasiadał arch. Bartosz Kubryński. Wspólnie z pozostałymi pięcioma sędziami jednogłośnie wybrano projekt pracowni Toprojekt z Rybnika. Gratulacje!


Costa Project przy budowie Centaurusa w Olsztynie.

Z radością ogłaszamy, że od początku czerwca mamy przyjemność zarządzać budową kompleksu Centaurus w Olsztynie. 

Jest to pierwszy, w tym mieście, tak duży, nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt – składać będzie się z trzech części: hotelowej, mieszkaniowej oraz komercyjnej. Swoją nazwę wywodzi od gwiazdozbioru Centaura, do którego należy jedna z najlepiej widocznych na naszym niebie gwiazd – Alfa Centauri A. 

Głównymi zadaniami Costa Project przy realizacji projektu będzie Zarządzanie Budową i Koordynacja Najemców oraz przygotowanie obiektu do pozwolenia na użytkowanie. Inwestorem jest Warmia Investment Sp. z o.o., a Generalnym Wykonawcą firma INOPA S.A. 

Postępy z budowy można śledzić na kanale wykonawcy: https://youtu.be/h6GsEHl8Kyk

Pozwolenie na użytkowanie DHL Parcel w Tuchomiu.

Z przyjemnością informujemy, że 1 czerwca 2020r. Terminal DHL Parcel w Tuchomiu uzyskał pozwolenie na użytkowanie. 
Terminal przesyłek kurierskich w Tuchomiu to projekt przy którym działamy od samego początku. W pierwszej kolejności jako generalny projektant, później sprawując Wielobranżowy Nadzór Inwestorski.

Webinar:
Systemy Certyfikacji Budynków – LEED, EDGE, Zielony Dom.

Już we wtorek (19.05.2020r.) o godzinie 16:00 odbędzie się kolejne webinarium z cyklu Zrównoważona Architektura i Budownictwo. Tematem najbliższego spotkania będą Systemy Certyfikacji Budynków - LEED, EDGE oraz Zielony Dom. Prelekcję na temat LEED poprowadzi kierownik Działu ds. Zrównoważonego Budownictwa Costa Project - Katarzyna Czyżewska. 

Zapisy na wydarzenie przez stronę: https://app.evenea.pl/event/852046-2

Ruszamy z budową spalarni odpadów w Szadółkach!

6 maja, po wieloletnich przygotowaniach, wydane zostało oficjalne polecenie rozpoczęcia robót przy budowie ZTPO w Gdańsku. 

Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów, potocznie zwany spalarnią, to nowoczesna instalacja umożliwiająca przetworzenie nienadających się̨ do recyklingu odpadów na energię elektryczną oraz cieplną. Spalaniu podlegałyby tzw. odpady resztkowe, takie jak siatki foliowe, zabrudzone opakowania czy zużyte pieluchy jednorazowe, które, w ten sposób przetworzone, są̨ w stanie dostarczyć́ niemal tyle samo energii co węgiel brunatny. Inwestycja, przy której pełnimy rolę inżyniera kontraktu, warta będzie blisko 507 mln zł i oddana ma zostać do eksploatacji w 2023 roku.

Więcej informacji na temat obiektu można znaleźć na www.portczystejenergii.pl.